Przejdź do treści
Strona główna » Jak powstały złoża złota?

Jak powstały złoża złota?

Złoża złota powstają wskutek działania sił natury. W przeszłości dochodziło do erupcji wulkanicznych, które wyrzucały na powierzchnię duże ilości magmy. Następnie pod wpływem ochłodzenia i krystalizacji magma tworzyła kryształy złota. Z biegiem czasu kryształy zostały poddane działaniu czynników atmosferycznych, a następnie zostały zagrabione przez rzekę i transportowane do innego miejsca.

Jak powstały złoża złota?
Photo by Infrarate.com on Unsplash

Skąd się wzięło złoto?

Złoto to pierwiastek chemiczny o symbolu Au (z łaciny: aurum) i liczbie atomowej 79, co czyni go jednym z pierwiastków o wyższej liczbie atomowej występujących naturalnie. W czystej postaci jest jasnym, lekko czerwonawo-żółtym, gęstym, miękkim, plastycznym i ciągliwym metalem. Jako stosunkowo rzadki pierwiastek, złoto jest metalem szlachetnym, który był używany do monet, biżuterii i innych sztuk w całej zapisanej historii. W przeszłości standard złota był często wdrażany jako polityka monetarna, ale złote monety przestały być bite jako waluta obiegowa w latach 30. XX wieku, a światowy standard złota został porzucony na rzecz systemu walutowego fiat po 1971 roku.

Skąd się wzięło złoto na powierzchni Ziemi?

Złoto mogło trafić na Ziemię na różne sposoby. Jedną z możliwości jest to, że powstało w jądrze gwiazdy, a następnie zostało wyrzucone w przestrzeń kosmiczną, gdy gwiazda wybuchła. Złoto można również znaleźć w meteorytach, czyli kawałkach skał, które spadły na Ziemię z kosmosu. Niektóre skały ze skorupy ziemskiej, takie jak te znalezione na Grenlandii, zawierają złoto. Wreszcie, złoto można czasem znaleźć w niewielkich ilościach w postaci platyny lub innych metali szlachetnych.

Czy złoto kiedykolwiek się skończy?

To pytanie zadawane od wieków, które wciąż zastanawia ekspertów. W końcu złoto jest zasobem ograniczonym – jest go tylko tyle w skorupie ziemskiej. A jednak każdego roku firmy górnicze wydają się znajdować nowe złoża tego cennego metalu. Więc co się dzieje?

Wydaje się, że odpowiedź leży w sposobie, w jaki złoto jest pozyskiwane. W przeciwieństwie do innych minerałów, złoto nie jest wydobywane bezpośrednio z ziemi. Zamiast tego, jest ono wydobywane z formacji geologicznych znanych jako złoża złota. Złoża te mogą być bardzo duże, zawierające miliony uncji złota.

Czytaj także:   Gdzie kupić złoto inwestycyjne?

I choć prawdą jest, że firmy górnicze stale poszukują nowych złóż złota, to znajdują również sposoby na wydobycie większej ilości złota z już istniejących. Dzięki postępowi technologicznemu górnicy są obecnie w stanie wydobywać coraz mniejsze cząstki złota z rudy i skały płonnej. Oznacza to, że nawet jeśli nowe złoża złota nie zostaną odnalezione, te istniejące mogą dostarczyć wystarczającą ilość kruszcu, aby zaspokoić popyt na wieki.